ScheduleAuthorsPerformance StagesEat & DrinkVendorsMap Donate

YOUTH STAGE

FRIDAY

12:00-1:00pm Ukedelics

2:00pm Party with Skippyjon Jones and Clifford

3:00-5:00pm Music City Pet Partners: Read with Me

SATURDAY

10:00am-12:00pm Music City Pet Partners: Read with Me

12:00-1:00pm Farmer Jason

1:00-2:00pm Creative Movement Storytime with Nashville Dance Co-op

2:00pm Party with Skippyjon Jones and Clifford 

3:00-4:00pm Silly Grandpa 

4:00-5:00pm Gnu Tales: Improvised Fairy Tales for Kids

SUNDAY

12:00-2:00pm Music City Pet Partners: Read with Me

2:00pm Party with Skippyjon Jones and Clifford 

3:00-4:00pm Rachel Rodriguez


PERFORMANCE STAGE

FRIDAY

An Afternoon of Spoken Word, hosted by Andrew McFadyen-Ketchum, author of Ghost Gear and founder of PoemoftheWeek.com 

12:00-1:00pm Ashley Mintz: Poetry and Prose

1:00-3:00pm PoemoftheWeek.com: Readings and Conversation  

3:00-4:00pm Nashville School of the Arts Literary Arts Conservatory: Selected Readings 

4:00-5:00pm Southern Word

SATURDAY

10:00-11:00pm Becca Hoback presents Body View: an interactive contemporary dance project  

11:30-12:30pm Girls Up Loud  

12:30-1:00pm Nashville Dance Co-op Company

1:00-1:30pm Henry L. Jones, poet, Art Wire fellow and author of Run into Blackness: Feeling My Poetic Gumbo 

1:30-2:00pm Joseph Powell: Spoken Word Artist  

2:00-3:00pm Southern Word

3:00-4:00pm PEN America and The Poetry Project: BREAK OUT series presents the work of Justin Rovillos Monson  

4:00-5:00pm The Porch Writers’ Collective  

5:00-6:00pm Third Coast Comedy

SUNDAY

12:00-1:00pm The Theater Bug presents Snowderella by Nate Eppler

1:30-2:30pm Sankofa African Drum and Dance Company  

2:30-4:00pm Get thee to the library for Nashville Shakes’ fast-paced, 5-actor Romeo and Juliet (NPL Auditorium)

4:00-4:30pm The Nashville Tap Experiment  


MUSIC STAGE

FRIDAY

12:00-1:00pm Ned Hill 

1:15-4:45pm WXNA Presents: Local Music, Literary Tunes, and a David Berman Tribute.

SATURDAY

10:30-11:30am Mark Robinson-Dan Seymour

11:45am – 12: 45pm Les Kerr and his Bayou Band

1:00pm The Truehearts 

2:00pm Anana Kaye

3:00pm Mando Saenz 

4:00pm Shelby Bottom Duo

5:00pm Dave Isaacs 

SUNDAY

12:00pm Lisa and the JoyTones 

1:00pm Doug Kershaw 

2:00pm Derek Hoke Trio 

3:00pm Runner of the Woods 

4:00pm Tom House


CUSTOMIZE YOUR SCHEDULE AND MORE!

DOWNLOAD THE FREE SOUTHERN FESTIVAL OF BOOKS APP


Copyright 2018 humanitiestennessee.org. All rights reserved.